Wycieczki- „Poznaj Polskę”

Wycieczka dwudniowa Gdańsk- Gdynia-19-20.05.2022r.

W ramach przedsięwzięcia „ Poznaj Polskę” w dniach 19-20.05.2022r.   grupa uczniów klas 4-8  pojechała na dwudniową wycieczkę edukacyjną  do Gdańska i Gdyni. W wyjeździe wzięło udział 42 uczniów( w tym 2 z Ukrainy). Uczniowie zwiedzili 5 miejsc z wykazu. Pierwszym punktem zwiedzania było „Pole Bitwy na Westerplatte”. Uczniowie poznali historię obrońców wybrzeża z 1939 r., zobaczyli ruiny bunkrów i pomnik upamiętniający heroiczną walkę z hitlerowskim najeźdźcą. Był to ważny punkt zwiedzania tym bardziej , że nasza szkoła nosi imię „Bohaterowie Września”. Następnie uczniowie podziwiali najciekawsze zabytki Gdańska w zasięgu obwarowań XVII wiecznych m. in. Ratusz, Dwór Artusa, Kościół Mariacki- największy kościół ceglany na świecie, fontannę z posągiem Neptuna, Złotą Bramę, ulicę Długą i Mariacką, a na niej piękne kamieniczki, a także Żuraw- największy i najstarszy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Kolejny punkt wycieczki to zespołu pocystersko-katedralny Gdańsk-Oliwa wraz z przylegającym do świątyni parkiem oliwskim i piękną oranżerią. Zakwaterowanie i wyżywienie było w Hotelu Royal Residence Gdańsk. Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od wizyty w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Zobaczyli interaktywne wystawy popularnonaukowe i mieli przestrzeń do twórczego eksperymentowania. W Gdyni zwiedzili również statek-muzeum „Dar Pomorza”, jeden z najpiękniejszych zachowanych żaglowców na świecie z 1909 r. Uczniowie odbyli wędrówkę po statku, zwiedzając międzypokład, maszynownię, magazyn żagli, mesę oficerską, salon komendanta, kabinę nawigacyjną, kuchnię oraz górne pokłady. Dwudniowa wycieczka pozostawiła wiele wrażeń i niezapomnianych chwil. Była praktyczną lekcją odkrywania kultury i dziedzictwa narodowego oraz zapoznawaniem z osiągnięciami polskiej nauki.

 

**************************************************************************************************************************************************

Wycieczka jednodniowa -17.05.2022r.  do Białegostoku

17 maja 2022r. uczniowie z klas I-III pojechali na wycieczkę do Białegostoku dofinansowaną przez rządowe przedsięwzięcie MEN pn. „Poznaj Polskę”. W wyjeździe wzięło udział 24 dzieci. Na początek odwiedzili jeden z najstarszych polskich teatrów lalkowych – Białostocki Teatr Lalek. Obejrzeli przepiękną sztukę wg Williama Shakespeare’a pt. „Sen nocy miłości”. Była to historia o poszukiwaniu miłości. O tym, jak szukać jej w sposób magiczny. Twórcy spektaklu przypomnieli, że przed siłą miłości nie sposób się obronić. Sztuka wszystkim się podobała. Zachwyciła dzieci przepiękna scenografia, efekty specjalne, kostiumy i oprawa muzyczna. Program wycieczki obejmował również zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy. Obejrzeli tu kilka wystaw stałych m.in.: o środowisku przyrodniczym północno-wschodniej Polski, przyrodzie rejonów polarnych oraz faunie mórz tropikalnych. Zbiory Centrum liczą łącznie 4978 obiektów gromadzonych od 1980 roku. Są to: okazy dermoplastyczne fauny krajowej i stref polarnych, spreparowane owady tropikalne, zwierzęta – głównie bezkręgowce – mórz podzwrotnikowych, skamieniałości oraz minerały i skały z całego świata, fotografie i grafiki z fauną i florą różnych miejsc na Ziemi. Na zakończenie wycieczki zjedli pyszny obiad. Tego typu wycieczka edukacyjna jest ciekawym sposobem uczenia opartym na praktycznym odkrywaniu kultury i dziedzictwa narodowego oraz zapoznawaniem z osiągnięciami polskiej nauki. Wycieczka ta dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w pamięci.

****************************************************************************************************************************************************

Wycieczka jednodniowa -10.11.2021r.-Zamek Krzyżacki  w Nidzicy i Planetarium w Olsztynie.

We wrześniu złożyliśmy wniosek z przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki ” Poznaj Polskę”. Otrzymaliśmy  dotację  w kwocie  4 160,00zł tj, 80% kosztów wycieczki. Koszt wycieczki zaplanowano na 5200zł. 20% to wkład własny -wpłata rodziców. Wycieczka odbyła się 10.11.2021r. Wzięli w niej udział uczniowie klas 4-8.

 Uczniowie zwiedzili 2 miejsca z wykazu „Poznaj Polskę”: Zamek Krzyżacki w Nidzicy i Planetarium w Olsztynie. Celem wycieczki było poznanie zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Zamek Krzyżacki w Nidzicy to dobrze zadbana  krzyżacka warownia. Dziś służy jako centrum biznesu, kultury oraz rozrywki. Dzieci obejrzały komnaty , dziedziniec, przedzamcze . Ciekawe było zwiedzanie muzeum, szczególnie trzecia sala nazywana zbrojownią, mieściła kopie uzbrojenia piechoty chłopskiej i rycerstwa z okresu bitwy pod Grunwaldem. Ciekawa była  największa  „Sala Rycerska”. Zwiedzanie zamku zakończyliśmy wizytą w sali widokowej. Zaś zwiedzanie Planetarium w Olsztynie to praktyczna lekcja obserwacji astronomicznych i ukazanie największych osiągnięć polskiej nauki. Uczniowie obejrzeli seanse –„Opowieści o niebie i gwiazdach” oraz „ Ziemia w Układzie Słonecznym”. Tego typu wycieczki edukacyjne są ciekawym sposobem uczenia opartym na praktycznym odkrywaniu kultury i dziedzictwa narodowego  oraz zapoznawaniem z osiągnięciami polskiej nauki.